Pogoń Szczecin - Arka Gdynia

16.12 Ekstraklasa – Pogoń Szczecin – Arka Gdynia

16 grudnia dojdzie w ramach najbliższej kolejki Ekstraklasy do starcia dwóch pomorskich drużyn z wielkimi aspiracjami i historią oraz tradycją. Zarówno Pogoń Szczecin, która 16 grudnia będzie występowała w roli gospodarza, jak i przyjezdna Arka Gdynia, zapisywały się już w historii polskiej piłki klubowej złotymi zgłoskami, ale w tym sezonie ich gra wygląda zupełnie różnorako.

Pogoń Szczecin broni się w tym sezonie przed spadkiem, a zważywszy na to, że po 18 kolejkach traci do przedostatniego zespołu aż osiem punktów i ma na własnym koncie skromne 10 oczek za dwa wygrane i cztery zremisowane mecze, nie pozwala mieć wielkich nadziei na poprawę tej statystyki właśnie w starciu z lokalnym rywalem. Arka Gdynia na chwilę obecną znajduje się w czołowej ósemce klubów Ekstraklasy, ale ciągle liczyć musi każdy pojedynczy punkt, aby nie dać się wypchnąć z grupy mistrzowskiej przed podziałem punktów.

Wprawdzie w Gdyni mało kto wierzy w obrót sytuacji, który mógłby pozwolić Arce zagrać o mistrzostwo jeszcze w tym roku, gdyż strata do czołowej czwórki wydaje się być zbyt duża. Niemniej wizja gry o europejskie puchary nie jest już tak nierealna, szczególnie że dzielenie zdobyczy punktowej po 30 kolejkach na pół zawsze korzystniejsze jest dla tych, którzy mieli ich nieco mniej i dochodzi do spłaszczenia tabeli na ostatnie 7 kolejek. Obecność w tej ósemce oznacza praktycznie dla każdego klubu równe szanse na zajęcie miejsca pozwalającego przynajmniej na grę w kwalifikacjach do Ligi Europy. Dla takiego klubu jak Arka możliwość zaprezentowania się w takich rozgrywkach to często honor i duma niemniejsza niż zdobycie wicemistrzostwa kraju.